Pozvánka na koncert SHF v DB-Zábřehu 23. 9. 2021 od 18:00 hod.

30. 8. 2021

Svatováclavský hudební festival

plakat-shf.jpg

Kostel sv. Urbana v Dolním Benešově – Zábřehu přivítá špičkové interprety barokní hudby

Foto archiv SHF: Jana Semerádová

Text: Eva Františáková

Tradičně velkolepou hudební přehlídku nabídne ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu.

Náš největší mezinárodní festival duchovní a tzv. staré hudby opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky obdivuhodným 31 koncertům. Do kostela sv. Urbana v Dolním Benešově – Zábřehu (změna místa z důvodu oprav kostela sv. Martina) letos zavítá fenomenální hráčka na barokní flétnu Jana Semerádová se svým kolegou vídeňským cembalistou Erichem Traxlerem, kdy uvedou hudbu ze svého úspěšného a oceňovaného CD „Ve službách princezny Anny“ vydané v loňském roce u společnosti Supraphon. Reprezentativní skladby barokních velikánů G. F. Händela a J.-M. Leclaira doprovodí texty z korespondence princezny Anny, a to v uměleckém podání Aleny Sasínové-Polarczyk.

Koncert se bude konat za finanční podpory obce Dolní Benešov ve čtvrtek 23. 9. 2021 od 18:00.

Zářijový hudební maraton bude zahájen 3. září v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to Rossiniho slavnostní mší provedenou Národním orchestrem Polského rozhlasu. Jedním z nejzajímavějších projektů bude provedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila na den přesně 1100 let od zavraždění světice (15. září) či závěrečný koncert věnovaný unikátnímu oratoriu Potopa Camilla Saint-Saënse pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda. Těšit se můžete také na hudební pohlazení v podobě barokních projektů v čele s ansámbly Collegium 1704, Collegium Marianum, Ensemble Inégal, francouzským Ensemble Castelkorn, koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii či belgického dechového souboru Terra Nova Collective, který se představí v unikátním šikmém kostele sv. Petra z Alkantary v Karviné. U příležitosti tohoto nevšedního hudebního zážitku po koncertu proběhne beseda s autorkou románů Šikmý kostel Karin Lednickou. Komorní řadu obohatí recitál světoznámého pianisty Federica Colliho, Bennewitzovo kvarteto s pianistou Martinem Kasíkem, či Motiečius & Kiminius – akordeonista spolu s virtuosem na litevský birbyne (u nás neznámý dechový lidový nástroj). Pestrý program zahrne i netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl a oceněním České rozhlasu za nejlepší jazzovou desku roku 2020, koncertní verzi slavné Balady pro banditu s Jihočeskou filharmonií či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus. Nechte se již nyní zlákat díky SHF YouTube kanálu nabitého záznamy koncertů.

Více informací na www.shf.cz

Prezentační video Jany Semerádové:

Oficiální spot SHF 2021: