Jdi na obsah Jdi na menu

Lidové misie 2019

LIDOVÉ MISIE

dsc03449.jpg

 

„Jděte, posílám vás“ – řekl jistý zajímavý muž na počátku našeho letopočtu. Jmenoval se Ježíš Kristus a tato slova řekl jako osobní poselství svým přátelům, kteří byli jeho učedníky.

Oni tehdy asi nevěděli, co tato slova všechno obsahují a co všechno znamenají. Ale postupem času odhalovali kousek po kousku tento Mistrův výrok a jeho obsah. Poznali hodnotu Mistrova učení a rozhodli se, že tuto hodnotu nabídnou dalším a dalším. Dá se tedy říci, že se tehdy pustili do prvních Lidových misií.

V našem městě Dolní Benešov a Zábřeh v rámci misií, tedy lépe řečeno v předstihu hlavního programu, bude u nás žehnání domů v pondělí   18. března. Je to možnost snadno přijmout Boží požehnání, o které lidé často žádají většinou na začátku života v novém domě či bytě, ale i třeba, když pociťují nějaké negativní síly na místě, kde žijí. Je to výborná příležitost přijmout toto dobro. Jen pro upřesnění: požehnání může proběhnout u vchodových dveří a je zcela zdarma. Dobrá je přítomnost těch, kdo v domě žijí nebo alespoň některých.

Běh života, radosti a starosti jednotlivců a rodin, budou v týdnu Lidových misií probíhat na první pohled stejně jako jindy. Změnu nebo vytržení ze zajetých kolejí může zpozorovat pouze ten, kdo bude chtít a bude po tom toužit.

Přeji obyvatelům našeho města, aby ve svých plánech, tužbách a plánování času našli odvahu překonat tlak doby a trendů životního stylu a zkusili nastavit dlaň směrem k Tomu, který je Dárcem dobrých darů.

                                                             Pavel Kuchař, farář

 

misijni-kriz.jpg

 

 

Lidové misie konané FATYMem ve farnosti děkana P. Pavla Kuchaře byly s Boží pomocí zakončeny. 
Lidové misie ve farnosti Dolní Benešov a Zábřeh byly uskutečněny od 24. března- 30. března 2019. Během celého týdne se misijní tým snažil osobní návštěvou u farníků, pozvat je na program lidových misií a také k pravidelnému přistupování ke svátostem. Denně byl program v kostelích: mše svaté, promluvy, adorace... 
V sobotu 30. 3. 2019 závěrečnou mši svatou a stavěním misijního kříže byly misie dovršeny. U misijního kříže lze 2x ročně získat plnomocné odpustky. Je to v den postavení, tedy 30. března a na Svátek Povýšení svatého kříže - 14. září.  (www.FATYM)

 

Fotografie z celého týdne LIDOVÝCH MISIÍ najdete ve fotogalerii

ve složce LIDOVÉ MISIE zde:

https://farnost-dolni-benesov.estranky.cz/fotoalbum/rok-2019/lidove-misie-24.3.---30.3.-2019/

 

hesla-z-detskych-msi-1.jpg

 

MISIJNÍ KŘÍŽ

Byl to velký sklad nejrůznějšího sortimentu materiálů pro dřevostavby. Lepené hranoly, desky, stavební řezivo a další a další. Jelikož se většinou pohybuji v jiném prostředí, než jsou takovéto sklady, přiznávám, že mě překvapilo, co všechno je dnes možné sehnat pro stavbu domu nebo něčeho jiného.

Odborný pracovník nám ukázal, který to je – lepený smrkový hranol. Ano, rozměrově nám vyhovuje, odvoz zajistíme, fakturace proběhne…

Proběhlo několik dnů, možná dva až tři týdny a šel jsem se podívat, jak vypadá. Přiložili jsme horizontální břevno přes vertikální a najednou tu ležel ve stodole přede mnou. Misijní kříž. Mohutný, mlčenlivý, ale „mrtvý“.

Zase několik dnů uteklo a stále ležel ve stodole. Prošel povrchovou úpravou – několikerým nátěrem, ale stále to byl pouze velký kus dřeva.

A pak jsme na něj položili podle šablony kovová písmena, tvořící dvě slova – „LIDOVÉ MISIE“ a letopočet „2019“. Byť stále ve stodole – najednou ožil! Už to nebylo mrtvé dřevo, byl to jasný svědek pro budoucnost.

Šikovní muži ho pak přenesli do kostela, kde spočinul před oltářem v místě, které je vlastně takovou „centrální křižovatkou“ posvátného prostoru. Zaplnil plochu, kam lidé chodí, kterou různě překračují, kde se pohybují. Nedal se přehlédnout.

A pak po týdnu bohoslužeb, promluv a kázání, po dnech adorací se ho dotkla slova požehnání a dopadly na něj kapky svěcené vody. Znovu byl uchopen stejnými muži, kteří ho vnesli do kostela sv. Martina, aby ho v sobotu 30. března 2019 z tohoto chrámu vynesli a předali několika skupinám ochotných a silných mužů z Dolního Benešova a Zábřehu. Ti ho na svých ramenou dopravili až na místo, kde byl vsazen do země, přesněji řečeno do úchytu, který ze země díky obětavosti několika šikovných pomocníků vyrostl.

Není to Golgota, je to půda Dolního Benešova. „Vyrůstá“ z půdy, která je naše, z které jsme byli dle biblického vyjádření „uhněteni“, z půdy – tedy prachu, do kterého se vrátíme.

Tento kříž má být stromem, který přináší ovoce Ducha – lásku, radost, pokoj, shovívavost, vlídnost, dobrotu, věrnost, tichost, zdrženlivost. Proti takovým věcem se nestaví žádný zákon…

Neshánějme se po slávě, není to k ničemu, nechovejme se k sobě navzájem vyzývavě, nebuďme mezi sebou závistiví (Gal 5,22.23.26).

 

Misijní kříži, buď naším majákem, ať nebloudíme nebo neztroskotáme.

 

                                                                                               Pavel Kuchař, farář

 

 

OHLÉDNUTÍ ZA LIDOVÝMI MISIEMI:

Lidové misie konané FATYMem ve farnosti děkana P. Pavla Kuchaře byly s Boží pomocí zakončeny. 
Lidové misie ve farnosti Dolní Benešov a Zábřeh byly uskutečněny od 24. března- 30. března 2019. Během celého týdne se misijní tým snažil osobní návštěvou u farníků, pozvat je na program lidových misií a také k pravidelnému přistupování ke svátostem. Denně byl program v kostelích: mše svaté, promluvy, adorace... 
V sobotu 30. 3. 2019 závěrečnou mši svatou a stavěním misijního kříže byly misie dovršeny.
U misijního kříže lze 2x ročně získat plnomocné odpustky. Je to v den postavení, tedy 30. března a na Svátek Povýšení svatého kříže - 14. září.  (www.FATYM)

 

Některé promluvy najdete V MENU (budou průběžně doplňovány)

- v nové záložce LIDOVÉ MISIE 2019 zde:

https://farnost-dolni-benesov.estranky.cz/clanky/lidove-misie-2019/

 

Fotografie z celého týdne LIDOVÝCH MISIÍ najdete ve fotogalerii

ve složce LIDOVÉ MISIE zde:

https://farnost-dolni-benesov.estranky.cz/fotoalbum/rok-2019/lidove-misie-24.3.---30.3.-2019/

 

 

odkaz na webové stránky FATYM, ze kterých se čerpalo:

http://fatym.com/search.php?rsvelikost=sab&rstext=all-phpRS-all&rstema=20

 

 

Příspěvky

Postřehy z LIDOVÝCH MISIÍ

7. 4. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

2. promluva P. Tomáše Vyhnálka

3. 4. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

5. MISIJNÍ DEN- SVÁTOST POMAZÁNÍ NEMOCNÝCH

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

4. MISIJNÍ DEN- S PROMLUVOU PRO MANŽELE

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

3. MISIJNÍ DEN- S PROMLUVOU PRO MUŽE

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

1. MISIJNÍ DEN- S PROMLUVOU PRO ŽENY

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

CESTA MISIJNÍHO KŘÍŽE DO KOSTELA

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

"Cesta kolem světa" - misijní hra

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

DĚTSKÉ MŠE - HESLA

31. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Přípravné adventní kázání před lidovými misiemi

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Misionáři navštívili 25.3. děti ve škole v Zábřehu

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Pondělní stavovská promluva pro ženy

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Středeční promluva pro děti v kapli sv. Kříže

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Čtvrteční stavovská promluva pro manžele

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

2. misijní den - kající procesí

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Středeční stavovská promluva pro muže

30. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019

Pondělní kázání - P. Tomáš Vyhnálek

29. 3. 2019

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Lidové misie 2019